Yeni Bmw X5 Türkiye'de Satışa Sunuldu

İlk Olarak 1999 Yılında Satışa Sunulan ve 606.000 Adetlik Üretim Adedini Geride Bırakan Sav (Spor Aktivite Aracı) Sınıfının Yaratıcısı Bmw X5, Baştan Aşağı Yenilenen İkinci Jenerasyonu ile Türkiye Pazarında Satışa Sunuldu.

 

İlk olarak 1999 yılında satışa sunulan ve 606.000 adetlik üretim adedini geride bırakan SAV (Spor Aktivite Aracı) sınıfının yaratıcısı BMW X5, baştan aşağı yenilenen ikinci jenerasyonu ile Türkiye pazarında satışa sunuldu.

İlk olarak Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtılan BMW X5 xDrive isimli sürekli dört tekerlekten çekiş teknolojisi sayesinde her koşulda kusursuz yol tutuş imkanı sunuyor. Sınıfında çift salıncaklı ön aks ve IV arka aksı sayesinde segmentinde dinamik ve yol tutuşuna sahip olan BMW X5, isteğe bağlı sunulan Adaptif sürüş sistemi, aktif devrilmeyi önleyici sistem ve değişken amortisör ayarlarının birleşimi sayesinde yol tutuşu özelliklerinin sadece bir düğmeye basılarak konfor veya spor olarak ayarlanmasına imkan sağlıyor. FLEXRAY SİSTEMİ İLK BMW X5'TE KULLANILDI

Dünyada ilk olarak yeni X5'de kullanılan FlexRay adında yüksek hızda veri aktarım sistemi sayesinde yol tutuş karakterindeki anlık değişimler araçtakilere hissettirilmeden gerekli düzenlemelerin gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. Segmentinin ilk Aktif Direksiyon Sistemi'ni de sunan yeni X5, acil durumlarda gerekli sertliği sağlayarak üstün güvenlik ve netlik sağlıyor.

Yeni BMW X5, standart olarak runflat lastiklerle donatılmış sınıfında ilk otomobil olarak gösteriliyor. Dördüncü jenerasyon runflat lastikler sayesinde, basınç kaybı tamamen boşalan lastiklere rağmen tam yüklü bir yeni X5, en fazla 80 km/s hızda 150 km yol alabilir. 255/55 R18 ebadındaki lastikler standart donanımda yer alırken; önde 275/40 arkada 315/35 ölçüsünde lastikler ve 20 inçlik jantlara kadar ekipman isteğe bağlı sunuluyor.

Yeni X5, biri benzinli diğeri dizel iki motor seçeneği ile Türkiye'ye ithal ediliyor. 4,779 cc'lik benzinli V8, 355 bg azami güç ve 475 Nm azami tork üretirken; 240 km/s'lik maksimum hız ve 6,5 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına imza atıyor. 2,993 cc'lik sıralı 6 silindirli dizel motor ise; 231 bg azami güç ve 520 Nm azami tork değerleri sayesinde 216 km/s'lik maksimum hız ve 8,3 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına imkan sağlıyor. Yeni BMW X5 4.8i, 100 km'de ortalama 12.5 lt benzin harcarken; yeni BMW X5 3.0d, aynı koşullarda 8.7 lt Eurodiesel tüketiyor.

YENİ KONVERTÖR TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE DAHA HIZLI VİTES DEĞİŞİMİ

Her iki motor seçeneğinde tamamen yeni bir ekipman olarak sunulan elektronik vites kolu üzerinden hükmedilen 6 ileri otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Yeni konvertör teknolojisi sayesinde diğer otomatik şanzımanlara göre yüzde 50 oranında daha hızlı vites değişimi yapılıyor.

Vitesin konumu, seyir halindeki hız ve devir sayacı, yine segmentinde ilk olarak sunulan Head-Up Ekranından izlenebiliyor. Ön cama yansıtılan bu bilgiler sayesinde yolun izlendiği çizgi üzerinden en önemli sürüş bilgileri gözlemlenebiliyor.

İç mekan tasarımında BMW'nin gerçekleştirdiği devrim iDrive, yeni X5'te de mevcut. Araç içi konfor ve iletişim ayarlarının gerçekleştirilmesini sağlayan iDrive, en sık kullanılan özelliklerin kaydedildiği 8 adet fonksiyon düğmesi ile geliştirmiş. Bu düğmeler favori radyo kanalından sık kullanılan bir telefon numarasına kadar pek çok fonksiyona tek bir hamlede ulaşmayı sağlıyor.

Yeni X5, yedi kişilik koltuk kapasitesine ulaşabilen ilk BMW modeli olarak gösteriliyor. Opsiyonel olarak sunulan ve bagajdaki yerlerinden kolaylıkla çıkarılabilen üçüncü sıra koltuklar sayesinde MPV tarzı otomobillerin fonksiyonelliği yakalanıyor.

(CHT-HO-Y) (İhlas Haber Ajansı)  28.03.2007 12:43

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !